VEOSEVEDU. MULTIMODAALSED VEOD
Написал 15. august 2014 19:48:00

VEOSEVEDU. MULTIMODAALSED VEOD

sadam

Et toimetada tellijate kaup õigeaegselt sihtpunkti, mis võib olla mis tahes maailma nurgas, kasutavad transpordiettevõtted erinevaid veoliike. Neist üks nõutumaid on multimodaalne vedu.

Multimodaalseks veoks nimetatakse vedu, kus kaup toimetatakse kohale, kasutades mitut veoliiki kombineeritult. Kombineerida saab erinevaid transpordiliike, kuid kõige levinum variant on lennuk, merelaev, kaubarong ja veoauto. Veel üks multimodaalse veo tunnuseid on see, et kauba kohaletoimetamise eest vastutab kogu veoprotsessi jooksul üks ja sama transpordiettevõte.

Multimodaalseid vedusid kasutatakse tavaliselt rahvusvahelistel kaubavedudel, kui kaup on vaja transportida ühelt kontinendilt teisele. Samal ajal kasutatakse seda veoliiki ka ühe riigi piires, näiteks siis, kui kaugemast regioonist on vaja transportida kiiresti riknev kaup. Sellisel juhul kasutatakse kaubalennukit ning kauba vedamiseks lennujaama ja lennujaamast kaubasaajale veoautot.

Oluline on märkida, et multimodaalse veo eest vastutab tavaliselt üks transpordifirma. Juhul kui veo korraldaja otsustab kaasata ekspedeerijaid väljastpoolt, siis sellist vedu nimetatakse intermodaalseks. Kuid intermodaalse veoga kaasneb täiendav aja- ja rahakulu.

Kuivõrd on õigustatud raha kokkuhoiu küsimus multimodaalse veo puhul? Üldjuhul koostab transpordifirma kõigepealt optimaalseima kauba transportimise marsruudi, arvutab veo maksumuse ja teatab selle tellijale. Üldiselt jõuavad kõik variandid kahe alternatiivini: „kallilt ja kiiresti“ või „odavalt ja kaua“. Tellija teeb valiku lähtudes veose iseloomust – kui see on kiiresti riknev või hinnaline kaup, peaks kiire kohaletoimetamine kompenseerima kõrgemad veokulud. Kui kaup võib laos olla aastaid, siis on parem valida pikem, aga odavam variant.

Multimodaalse veo korraldamine algab marsruudi koostamisest, kus kõik peab olema läbi mõeldud ja täpselt paika pandud: ümberlaadimise punktid, seismis- ja peatumiskohad, liikumise graafik jne. Multimodaalse veo käigus võivad mõnikord tekkida takistused dokumentide vormistamisega ning vahepeal võidakse vedajat isegi trahvida või kaup arestida. Sellised juhtumid ei ole sugugi harvad, seetõttu on mõistlik usaldada oma kauba transportimine usaldusväärsele, pikaajalise kogemuse ja hea mainega transpordifirmale.

Multimodaalseid vedusid peetakse kõige keerulisemateks, sest seda tüüpi vedu nõuab eriteadmisi ja piisavat kogemust. Selliste vedude korraldamisega peavad tegelema hea ettevalmistusega spetsialistid, vastasel korral võib tellijal tekkida põhjendamatult suur rahaline kulu.